Популярні стилі меблів: готіка, ренесанс, бароко, рококо, ампір

Еволюція стилів меблів протягом усієї історії багата через іноземні впливи культур та спосіб життя народів. Крім естетичних критеріїв, які дозволяють визначити належність предмета меблів до епохи, цікаво відзначити, що еволюція стилів меблів відповідає, передусім, значним змінам у нашому способі життя. Ці нові способи повсякденного життя привели до адаптації меблів, щоб вони краще відповідали нашим новим звичкам.

Наприклад, у Франції за Людовіка XV ми бачимо появу набагато жіночніших крісел з утопленими підлокітниками, що дозволяє набагато більшій кількості жінок при дворі з легкістю сідати в них та відпочивати. І це все впливало і на стилі меблів в інших куточках світу, у тому числі в Україні. До речі, якщо вам потрібні гарні меблі, то ви можете завітати до магазину https://lux-mebli.net/ua.

Якщо до Середньовіччя меблі здебільшого мали утилітарне призначення, то в епоху Відродження вони також стали символом багатства і могутності.

Готичний стиль – від Середньовіччя до XV століття

Готичний стиль – це стиль меблів, що існував у Середні віки. У той час меблі були насамперед утилітарними, і характеризувалися сільським, масивним, навіть дещо суворим стилем.

У Середні віки дворяни часто змінювали місце проживання, забираючи з собою частину своїх меблів. Саме тому вони були розраховані на те, щоб їх можна було легко розібрати та перевезти.

Характерні меблі для готичного стилю: скрині, крісла, столи, шафи, ліжка, лави.

Деревина, що найчастіше використовувалася для створення меблів: дуб та ялина.

Стиль ренесанс – XV та XVI століття

Народившись в Італії, стиль Ренесанс прибув до Франції наприкінці XV століття. Меблі прикрашені медальйонами, пілястрами та колонами, арабесками, каріатидами, листям.

Наявність рясних прикрас: мотиви нагадують сцени того періоду чи навіяні міфологією. Маркетрі та інкрустації починають з’являтися в Італії. Більше того, у XV столітті у Флоренції було створено школу, що спеціалізується на декоруванні маркетрі: Intarsiatoris.

Меблі, характерні для стиля ренесанс: скрині, шафи, серванти з двома корпусами, стільці з підлокітниками, какетуари, крісла з високими спинками.

Дерево: горіх, ебенове дерево, мармуровий шпон.

стиль меблів

Стиль бароко – XVI та XVII століття

Коли почав з’являтися бароко, то в повітрі відчувався більш витончений спосіб життя, майстри по меблям стали звертатися до іноземних художніх впливів. Починають поширюватися по Європі елітні меблі, зроблені у Франції, Італії, Нідерландах, Німеччині та Іспанії. Меблі досить масивні, з прямими лініями, збагачені рослинним орнаментом. Шафи дуже модні і виконані з цінних порід дерева, таких як чорне дерево.

Характерні меблі стилю бароко: скрині, шафи, буфети з двома корпусами, стільці з підлокітниками, какетуари, крісла з високими спинками.

Деревина, що використовується: дуб, горіх, ялина, ебенове дерево, груша.

Стиль рококо – XVIII століття

Стиль рококо є одним з найбільш творчих напрямків меблевого мистецтва. Для нього характерна вишуканість, легкість і жіночність. Ця фемінізація меблів пояснюється присутністю жінок при дворі та в буржуазних салонах Європи. Меблі замовляють жінки та для жінок.

Стиль рококо призвів до значного технічного прогресу у виробництві крісел: червонодеревники тепер досконало володіють складанням та опором дерева, що дозволяє відмовитися від важких розпірок, полегшити каркаси та наважитись на вигнуті ніжки. Підлокітники крісел втоплені, щоб жінки могли зручно сісти.

Цікаві деталі стилю: майстри наважуються на асиметрію меблів та предметів, бронзові прикраси дуже добре оброблені, задня частина меблів акуратна. Пояс сидінь стає вигнутим.

Орнамент, характерний для стиля: часто дрібнострумові бронзові мотиви та елементи (рокарій, листя, очерет, зубчасті черепашки і т.д.), квітковий маркетрі. Сидіння оздоблені квітковим шовком і часто повністю позолочені.

Деякі нові предмети меблів: комоди з 2 ящиками, ігрові столи, невеликі столики, бержер, письмовий стіл, туалетний столик, книжкова шафа.

Популярні породи дерева: рожеве та фіалкове дерево, палісандр, самшит, груша, слива, бук, горіх, вишня та червоне дерево.

Ампір – XIX століття

Це строгі меблі, що вирізняються прямими лініями та плоскими поверхнями. Зверніть увагу на наявність каріатид та кутів деяких предметів меблів та велике багатство бронзового орнаменту.

Останні мають військове чи міфологічне натхнення: воїни, римляни, сфінкси, леви, дельфіни, лебеді, бджоли, лаврові вінки. У стилі ампір стало популярним використання винних льохів: вони були невід’ємною частиною посагу мандрівника. Інкрустацію замінює маркетрі.

Нові меблі: ліжко в човні або кошику, письмовий стіл міністра, дзеркальна шафа, психея, столик на тринозі.

Використовувані породи дерева: горіх, клен, липа, ясен.

Висновки

Від середньовіччя донині соціальні зміни епохи завжди супроводжуються художньою еволюцією, а тим самим і переносним мистецтвом. І це не зупиняється на досягнутому, оскільки наш яскраво виражений смак до мистецтва, звичайно ж, відображатиметься в меблях, а також в архітектурі, моді, гастрономії.

Рейтинг
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Роза Пальна
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: